Ako naplánovať školský rok

Letné prázdniny sa skončili a deti čaká nový školský rok. Zmena prázdninového režimu ovplyvní život nielen školákom, ale aj všetkým rodinným príslušníkom. Ako zvládnuť začiatočný stres a zhon prvých školských dní? Naplánujte si s deťmi priebeh celého školského roka. Ukážeme vám, ako na to.

Deti vnímajú čas inak – pamätajte na to

Tie menšie rátajú, koľkokrát sa ešte vyspia, kým pôjdu na výlet alebo do školy. Tí väčší zase rátajú, koľkokrát ešte musia ísť do školy, kým budú mať prázdniny. Pomôžte im lepšie pochopiť a vnímať čas – obdobie, kedy majú povinnosti a domáce úlohy a kedy voľno a oddych.

Začnite tým, že si vyhradíte spoločný čas na to, aby ste vytvorili vlastnú nástenku s plánovacím kalendárom. Plánovací pracovný kalendár isto poznáte zo svojej vlastnej práce. Pomáha vám pri rozdeľovaní úloh, plánovaní dovolenky a osobného voľna. Vytvorte si obdobný kalendár spolu s vašim dieťaťom, aby tiež vedelo, čo ho v priebehu času a roka čaká.

Kde začať s plánovaním? Začneme školským rokom

Na úvod si rozplánujte celý školský rok. Pozrite sa na to, koľko má týždňov, kedy sú predĺžené víkendy, Vianoce, polročné, jesenné a jarné či školské prázdniny a iné sviatky. Pohrajte sa s farbami a zvýraznite obdobie, kedy to bude v škole náročnejšie, nakoľko sa budú písať záverečné práce a písomky. Pri zostavovaní ubezpečte svoje dieťa, že spolu všetko zvládnete a vysvetlite mu dôvody plánovania.

Ako pomôcku sme pre vás zostavili kalendár prázdnin na školský rok 2020/2021, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť, vyfarbiť a vyplniť podľa vašich plánov a potrieb.


Zaznamenajte si do kalendára aj narodeniny a meniny rodinných príslušníkov, kamarátov, aby sa na to dieťa vedelo vopred pripraviť a včas zagratulovať a prípadne vyrobiť vlastný darček. Každého z nás poteší, keď si vo výnimočný deň na nás niekto spomenie. V našej ponuke nájdete kalendáre rôzneho druhu, ktoré vám s tým pomôžu.


Školský rok tvoria týždne a dni – naplánujte aj tie

Chcete plánovať ešte efektívnejšie? Rozplánujte si fungovanie jednotlivých dní, kam zaznačíte povinnosti, krúžky či zábavu a voľno a to na každý deň. Pri zostavovaní takýchto plánov je potrebné brať do úvahy, že každé dieťa je jedinečné, má svoje tempo a svoje potreby.

Vychádzajúc z vlastnej skúsenosti, čas plánovania sa dá využiť na príjemné rozhovory s deťmi. Nechajte im priestor, aby povedali svoje predstavy a pocity z každého prežitého dňa. V prípade potreby dokážete oveľa efektívnejšie vysvetliť povinnosti v rodine a v škole či riešiť vzťahové témy, ktoré dieťa aktuálne spracováva.

Zapojením detí do plánovacieho procesu im dávate dôležitosť a možnosť o veciach rozhodovať. Nakoniec, táto pomôcka má slúžiť práve im a pripravuje ich na svet práce už v útlom veku.

Stiahnuť kalendár školských prázdnin na rok 2020/2021.

Článok pre vás napísala Majka


Zdieľajte tento článok svojim priateľom