Ako zvládnuť začiatok školského roka

1. Školský rok si naplánujte

Pozrite sa spoločne, čo vás ako rodinu v školskom roku čaká a neminie. Je vhodné si dlhší časový úsek rozdeliť na niekoľko menších a krátkych, pre deti uchopiteľných. Napríklad koľko víkendov bude do jesenných prázdnin? Čo sa v tom období môže udiať a udeje? Deti tak získajú prehľad, čo ich čaká a vedia sa na to lepšie pripraviť. Pomôcť vám k tomu môže aj náš článok, kde sa dozviete viac o plánovaní školského roka.

2. Vyberte sa na výlet…

… do papierníctva na nákupy školských pomôcok. Kto z nás by si nepamätal na tie pocity, keď sme s nadšením otvorili čisté, nepopísané zošity a prvý raz do nich vpisovali poznámky. Vytvorte svojim deťom pozitívnu asociáciu so začiatkom školského roka a zapojte ich do príprav. Ak ich pri tom poučíte o zodpovednosti, skvelé pre vás. Ako na nákup školských pomôcok sa dozviete v tomto článku.

3. Pomenujte emócie

Je všeobecne známe, že emócie a pocity sa prejavujú na našom fyzickom tele a čím viac ich zľahčujeme, zjednodušujeme a potláčame, tým viac tlaku si vo vnútri vytvárame. Jedného dňa sa to prejaví a je jedno, či ste dieťa alebo dospelý. Ono sa tie zážitky ukladajú do nášho vedomia a podvedomia a vyliezajú von, keď ich najmenej čakáme.

Takže rovnako, ako sa deti učia pomenovať predmety fyzického sveta, potrebujú, aby sa naučili pomenovať zážitky v nefyzickom svete a pochopiť, čo sa to s nimi deje. Potom budú kedykoľvek otvorene hovoriť o tom, čo prežívajú a čím si prechádzajú.


Ako rodičia predsa chceme, aby nám deti povedali o tom, čo sa v ich životoch deje, však? Ale aj to ich potrebujeme naučiť. Pár rád a jedna hra o tom, ako sa naučiť o emóciách hovoriť, sa objavuje v našom článku o emóciách.


4. Hrou proti stresu

Teraz keď už vieme rozoznať a pomenovať, čo prežívame, aké emócie nami lomcujú, potrebujeme urobiť druhý krok. Naučiť sa zvládnuť negatívne emócie** a situácie, ktoré v nás spúšťajú stres a úzkosť. Treba tiež prijať a vysvetliť si, že tieto dva zážitky sú bežnou súčasťou života a je to v poriadku.

Existujú metódy, ktoré nás a deti v ťažkých situáciách pomôžu prinavrátiť k “realite” a uvedomiť si, že to, čo zažívame, nie sme my, ale že sa nám to deje a o chvíľu to pominie. Totižto zdravé a pravidelné predýchavanie dodáva telu kyslík. Následne nastupuje uvoľnenie stuhnutých svalov a relaxácia tela. Potom akýkoľvek zmyslový kontakt s realitou a fyzičnom oddeľuje našu myseľ od “reality”, ktorú si sama vytvorila.


Ako pomôcku na zvládanie stresu a obáv zo začiatku školského roka (a nielen toho), sme si pre vás pripravili hru, ktorú isto všetci poznáte. Návod je jednoduchý. Hru si stiahnite, vystrihnite a poskladajte. A môžete sa hrať. Odporúčame sa o tom, čo treba robiť aj porozprávať.


Článok pre vás napísala Lucka

Hra na stiahnutie


Zdieľajte tento článok svojim priateľom