Naše tipy na knihy o výchove

Päť jazykov lásky

Gary Chapman, Ross Campbell

Autori v knihe vysvetľujú, že ak chceme, aby z dieťaťa vyrástol vyrovnaný a zdravý jedinec, mali by sme mu prejavovať bezpodmienečnú lásku. Taktiež opisujú päť rôznych jazykov lásky a o potrebe pochopiť primárny jazyk lásky nášho dieťaťa. Popisujú rôzne situácie zo života a skutočné príbehy rodičov, ktorí svojim deťom dali všetko a predsa sa deti cítili nemilované. Prečo sa tak stalo? Autori odhaľujú, že ak je primárny jazyk lásky vášho dieťaťa iný než akým mu lásku prejavujete, môže sa cítiť nemilované.

V knihe nájdete tiež krátke reálne rozhovory s deťmi a ich rodičmi, ktoré poukazujú na to, ako niektorým deťom dávame fyzické dary, ale ich primárny jazyk lásky si pýta a žiada o pozornosť. Potom tieto deti strádajú, hoci majú v inej oblasti nadštandardné prejavy. „Ak sa naučíme ovládať jazyk lásky nášho dieťaťa, bude sa cítiť milované, prijaté a pochopené. Naplní sa jeho citová nádrž a tá mu pomôže zdolávať ťažké okamihy v živote.“


Knihu odporúčam všetkým rodičom, ktorým záleží na tom, aby ich deti cítili, že sú milované. Osobne mi pomohla pochopiť a naučiť sa rozprávať jazykom lásky práve mojej dcérky. Ako odhaliť jazyk lásky vášho dieťaťa? To vám autori prezradia v knihe.


13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia

Amy Morin

Amy Morin v knihe rozpracuje 13 rád, ako zo svojich detí vychovať psychicky silné a odolné osobnosti pre svet 21. storočia. V každej kapitole nájdete reálne príklady a problémy dnešných rodičov a detí. Autorka tiež tvrdí, že „je jednoduchšie vychovať psychicky silné deti, než pomôcť zlomeným dospelým ľuďom, lebo získať psychickú silu v detstve, ktoré predstavuje obrovskú škálu možností na rast, je omnoho ľahšie.“ Kniha je určená rodičom, ktorým záleží na tom, aby nerobili vo výchove chyby, ktoré môžu ohroziť zdravý psychický i duševný vývoj dieťaťa.

Medzi zopár rád, ktoré v knihe nájdete, patrí napríklad neočakávať dokonalosť, nenechať sa ovládať pocitom viny či nebrániť deťom robiť chyby. Viac rád a vysvetlení nájdete práve v tejto knihe.


Ako matke mi táto kniha pomohla veľa vecí vidieť z inej perspektívy. Na konkrétnych príkladoch z knihy som mohla vidieť dopad správania a výchovy a následné zmeny, ktoré nastali po zavedení nových pravidiel.Určite odporúčam všetkým rodičom, ktorí hľadajú zdravý a láskavý prístup k svojim deťom.


Krotitelia displejov

Slávka Kubíková

Slovenská autorka Slávka Kubíková spracovala v tejto knihe tému o výchove detí v modernej dobe, kde sú technológie našou každodennou súčasťou. Kým jej prvá kniha – Klub nerozbitných detí – hovorí o výchove všeobecne, v tejto knihe sa autorka venuje predovšetkým vplyvu moderných technológií na deti. Na základe rôznych podložených výskumov vysvetľuje, aký vplyv majú na psychiku a vývoj detí smartfóny, tablety a notebooky. Na jednej strane sú to nástroje, ktoré nám majú pomáhať šetriť čas, no na druhej strane nás od seba vzďaľujú ešte viac. V realite a pri nezdravom prístupe nás oberajú o skutočné vzťahy alebo vytvárajú vo vzťahoch priepasť. Zdôrazňuje tiež, že mnoho vecí napísaných v knihe robíme aj my dospelí a ani si to možno neuvedomujeme, ale ideme tak príkladom pre naše deti. Ako potom môžeme chcieť, aby robili veci inak?
Slovami Slávky: „Najprv zrelosť v realite, potom poklady digitálneho sveta.“ Na záver ponúka autorka praktické rady pre krotenie displejov a výchovu detí v tejto technologicky vyspelej dobe.


Osobne ma veľmi zaujali výsledky výskumov, ktoré sú alarmujúce a už doslova bijú na poplach. Pretože keď sa pozrieme na dôsledky a následky moderných technológií a ich vplyv na naše deti, žijeme si ich v každodennosti – v našich rodinách a vzťahoch. Rozhovory s odborníkmi len potvrdili to, čo dávno tušíme a len sa o tom nahlas nerozpráva. Pre mňa osobne bolo veľa faktov alarmujúcich a rozhodla som sa niektoré rady aplikovať do nášho života.


Článok pre vás napísala Majka


Zdieľajte tento článok svojim priateľom