Navrhujeme izby, ktoré vedia s deťmi rásť a budú vždy spĺňať ich požiadavky - štúdio KUBAarch

Na začiatok sa nám predstavte, kto ste a čo je vašou prácou? :)

Dve maminy, architektky, momentálne na materskej. KUBAarch je rodinný architektonický ateliér pod vedením autorizovaného stavebného inžiniera, súdneho znalca Ing. Jána Kubaliaka.

Ponúkame klientom komplexné služby v oblasti architektúry, urbanizmu a interiérového dizajnu. Náš ateliér sa zaoberá projektovaním rodinných domov, bytových a občianskych budov, verejných stavieb a interiérov. Robíme projekty rôznych druhov, od interiérových a architektonických štúdií, až po realizačné projekty pre stavebné povolenia.

Viac sa o nás dočítate na našom KUBAarch webe, a do projektov, na ktorých sme pracovali môžete nahliadnúť napr. na Instagrame či Facebooku. Ak by vás čokoľvek zaujímalo, kľudne nám napíšte, radi Vám odpovieme na vaše otázky týkajúce sa spolupráce s nami.

Ako začať pri navrhovaní detskej izby alebo aké sú vaše prvé kroky pri vytváraní ideálneho priestoru pre dieťa?

Hranice detského sveta je ťažké vymedziť, vieme sa k nim však priblížiť prostredníctvom vytvárania ich osobného priestoru. Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá zásadným spôsobom „vplýva na jeho vývoj“:https://www.inspio.sk/…-farieb-deti. Práve preto si všetci rodičia dávajú záležať na tom, aby bola detská izba pre ich potomka čo najlepšia.

Vytvoriť deťom ideálny priestor nie je jednoduché. Hlavnou ideou, s ktorou vstupujeme do návrhu každej detskej izby je snaha zakomponovať do priestoru zónu na učenie, hranie, cvičenie (bláznenie sa), či spanie. Pretvoriť izbu na praktický, útulný a štýlový priestor, ktorý bude bez väčších zásahov funkčný niekoľko rokov.

Dôležitá je taktiež fantázia a flexibilita priestoru keďže deti rastú neuveriteľne rýchlo a menia sa aj ich potreby a záujmy. Upravovať a prispôsobovať celú izbu pri akejkoľvek zmene ich záujmu nie je vždy reálne. Nadčasovosť v tomto zohráva kľúčovú rolu.V čom spočíva dôležitosť vizualizácie pri návrhu detskej izby? Dá sa to urobiť efektívne aj bez pomoci dizajnéra?

Decká izba“ ako jej zvyčajne hovoríme, by mala v celku tvoriť detský svet v jednej miestnosti. Plniť by mala viacero funkcií naraz. Pravidlo dennej a nočnej zóny, ktoré riešime pri zariaďovaní komplexných interiérov, je potrebné uplatniť aj v detskej izbe.

Aby izba spĺňala logickú funkčnosť priestoru, je potrebné rozdeliť izbu na priestor na hranie – obývačka, priestor na spanie – spálňa, detský stolík so stoličkami… – tvorenie, učenie a odkladací priestor – šatník. A to všetko je potrebné riešiť zvyčajne na 15 m2.


Aby bola izba nielen funkčná, ale aj krásna, chceme jej vdýchnuť ideu. Preto je dôležité, aby si klient nechal poradiť od architekta.


Ako zohľadňovať vek a záujmy dieťaťa pri navrhovaní detskej izby? Existujú univerzálne prvky alebo farby, ktoré sa osvedčili v praxi?

Drevo, ako nosný materiál našich návrhov dopomáha priestoru pôsobiť jemne, harmonicky, teplo a príjemne. V kombináciou s bielou farbou, no aj odvážnejšou tapetou na stenách vieme oddeliť a zároveň prepojiť každú zo spomínaných zón.

Naším cieľom je navrhovať izby, ktoré nie sú len statickými priestormi, ale sú schopné prispôsobovať sa potrebám dieťaťa. Praktické a flexibilné riešenia umožňujú neustále prispôsobovanie sa meniacim sa záujmom, čím vytvárame prostredie, ktoré je nielen esteticky príjemné, ale aj funkčné a stimulujúce pre rozvoj detí.

Jednoducho navrhujeme izby, ktoré vedia s deťmi rásť a budú vždy spĺňať ich požiadavky.

Aké praktické tipy by ste dali rodičom pri výbere nábytku a doplnkov pre detskú izbu?

Deti rastú rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť, a preto sa pri výbere nábytku rozhodnite pre neutrálnu farebnú paletu, ktorú môžete ľahko prispôsobiť veku dieťaťa; keď je malé, môžete izbu ozdobiť zábavnými a farebnými jednorazovými a vymeniteľnými predmetmi, ako sú vankúše a poťahy alebo nálepky.

Na trhu je množstvo dostupných nábytkov, farebných kombinácií, tapiet a kreatívnych nápadov.


Bezpečnosť je však na prvom mieste. A preto myslite na vlastnosti, ktoré by mali zariaďovacie prvky plniť: bezpečné, pohodlné, jednoduché. No najmä funkčné.Ako vnímate trendy v detskom dizajne? Máte nejaký tip na to, ako zahrnúť trendy do detskej izby, ale zároveň ju urobiť nadčasovou?

Ak chcete izbu udržať dlhodobo aktuálnu a trendovú, vyberajte z rodovo neutrálnych farieb. V súčasnosti je vychytená biela v kombinácii s jemnými, pastelovými odtieňmi. Ak vám prílišná neutrálnosť nevyhovuje, vyberajte napr. zo žltej, zelenej, či modrej. Výrazné farby a farebné kombinácie viete do izbičky dostať pomocou rôznych dekorácií a doplnkov, ako sú napr. obliečky, vankúšiy či hračky.Prečo ste sa rozhodli zahrnúť nálepky na stenu od INSPIO do návrhu detskej izbičky? Ako prispievajú k celkovej atmosfére izby?

Výborným spôsobom ako oživiť izbičku je tiež otapetovať aspoň jednu stenu alebo pridať čiernu tabuľu na kreslenie. V neposlednom rade treba pripomenúť, že deti si musia rozvíjať svoju kreativitu. Je potrebné, aby mali v detskej izbe aj kútik na kreslenie alebo tvorenie bez ohľadu na to, či z vašej ratolesti rastie budúci Picasso alebo nie. Pri kreslení nejde len o hľadanie skrytého talentu ale o rozvíjanie fantázie, predstavivosti ale hlavne o rozvoj jemnej motoriky. My sme nálepky od INSPIO použili už dávnejšie. Je to tiež geniálny spôsob, ako vytvoriť miestnosť pre deti a dospievajúcich, ktorí môžu chcieť občas niečo zmeniť. Dočasná povaha tapiet, nálepiek uľahčuje prerobenie a osvieženie.


Aká bola Vaša skúsenosť s nálepkami INSPIO? Aké boli reakcie známych a aký dojem vytvorila izbička vo výslednom dizajne?

S nálepkami sa pracovalo výborne. Tá kvalita je naozaj bezkonkurenčná.Naši blízki boli prekvapení, ako sa dá prostredníctvom jednoduchých nálepiek dotvoriť priestor detskej izby. Predtým to bola klasická biela stena a INSPIO nálepkami ožila. Celej izbičke to dodalo rozprávkovú atmosféru a samozrejme, najviac sa tešila malá Eliška.


Čo by ste poradili rodičom, ktorí ešte váhajú investovať do kreatívneho dizajnu detskej izby s využitím nálepiek na stenu od INSPIO?

Nálepky na stenu s rozprávkovými ilustráciami vytvoria v detskej izbe snovú nástennú maľbu.
Nie je potrebné si najímať profesionála – všetko si dokážete nainštalovať sami, krok za krokom. Dokonca aj za pomoci detí, ktoré z toho môžu mať zážitok. Manipulácia s nálepkami je jednoduchá a zvládne ju naozaj každý.

Detská izbička od INSPIO bude vaše deti tešiť dlhé roky. A ak sa ich záujmy zmenia, nálepku môžete zo steny jednoducho odlepiť a nalepiť novú, s iným motívom.


Rozhodne sa nie je čoho obávať, s nálepkami INSPIO môžete byť kreatívnym tvorcom vášho priestoru aj vy.


Rozhovor pre vás pripravila Valentína & Ing. arch. Radka Kopuncová, PhD zo štúdia KUBAarch.


Zdieľajte tento článok svojim priateľom